Chorwacja, urokliwe 4,5 mln państwo nad Adriatykiem, do lat 90. XX w. wymarzone miejsce wypoczynku letników z dawnego bloku wschodniego, zza Żelaznej Kurtyny. Obecnie niezwykle popularne miejsce wakacyjnych wyjazdów polskich turystów, dla których jest alternatywą dalszych podróży samolotem. Doświadczone wojną bałkańską, której skutki są nadal widoczne na prowincji, dziś na nowo udostępnia swoje atrakcje turystyczne zwiedzającym. Większość zmotoryzowanych Polaków zna już walory słonecznej Dalmacji czy wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO Dubrovnika. Nieliczni spędzają urlop w innych regionach Chorwacji. Jednym z takich mniej znanych ośrodków wypoczynku jest półwysep Istria, należący w większości do Chorwacji, leżący między zatokami Triesteńską, Kvarner i Rijecką. Znaczna część półwyspu jest górzysta, panuje tu klimat śródziemnomorski. Podróż z Warszawy do głównego miasta półwyspu – Rijeki trwa około 12 godzin. Głównymi miastami regionu są: Pula, Rovinj, Pazin, Poreč, Umag. Każde z nich ma swój niepowtarzalny charakter.

W położonej na siedmiu wzgórzach Puli znajduje się wspaniały amfiteatr. Został on zbudowany najprawdopodobniej w II w. p. n. e. przez cesarza rzymskiego Wespazjana, mógł pomieścić 23 tys. ludzi. Pula w starożytności była ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym, liczącym około 30 tys. mieszkańców. Dziś na nowo odzyskuje swój dawny blask, dzięki wpływom z turystyki. Warto tu bowiem zobaczyć jeszcze m.in. Łuk Sergiusza z I w. i Świątynię Romy i Augusta.

Równie ciekawą historię ma Rovinj, którego początki sięgają VII w. p. n. e. Znajdował się pod panowaniem Imperium Rzymskiego, później był częścią Bizancjum, Imperium Frankońskiego, doświadczył walk z Saracenami i piratami, by na ponad pięć wieków wejść w skład Republiki Weneckiej. Tak mozaikowe wpływy silnie oddziaływały na wielokulturowość miasteczka. Najciekawszym zabytkiem w Rovinj jest Kościół św. Eufemii, który zbudowano w stylu baroku weneckiego w I połowie XVIII w. na miejscu kilku poprzednich kościołów. To tu przechowywane są relikwie św. Eufemii z Chalcedonu, patronki miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj