Kraków to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. To miejsce bezcennych zabytków, pamiątek narodowych, wielu muzeów, teatrów i wspaniałych knajpek. Od lat należy też do najchętniej odwiedzanych miast przez polskich i zagranicznych turystów. Zamiast przechodzić od jednego zabytku do drugiego warto jednak spokojnie pospacerować przez stare miasto, aby poczuć jego atmosferę i obejrzeć urodę. Co warto zwiedzić w Krakowie?

Stare Miasto

   To właśnie tam znajduje się większość krakowskich zabytków. Można je łatwo obejrzeć w ciągu jednego dnia idąc na piechotę. Pierwsze kroki kieruje się zazwyczaj na Rynek Główny, gdzie znajdują się dwa ważne budynki – Kościół Mariacki i Sukiennice, w których handlowano przed wieloma wiekami i handluje się do dziś. Wokół rynku mieści się wiele zabytkowych kamienic, które należały kiedyś do szlacheckich rodzin i bogatych kupców. Turyści mogą również zwiedzić Podziemia pod rynkiem. Znajduje się tam wystawa przedstawiająca pozostałości średniowiecznego miasta. Najsłynniejsza ulica na Starym Mieście w Krakowie to oczywiście ulica Floriańska. To właśnie tutaj zachowała się jedyna brama wjazdowa będąca częścią fortyfikacji obronnych z czasów średniowiecza, czyli Barbakan i Baszty. Na tej ulicy można podziwiać piękne kamienice w których zachowały się liczne detale świadczące o ich średniowiecznym pochodzeniu. W jednej z kamienic znajduje się dom polskiego malarza – Jana Matejki. Dzisiaj to siedziba muzeum.

Wawel

   Jest to dawna siedziba królów polskich i chyba najcenniejszy w całym kraju pomnik historii i kultury. Wzgórze wawelskie stało się ośrodkiem władzy kościelnej i świeckiej już we wczesnym średniowieczu. Katedra, która przez wieki była ozdabiana kaplicami i przybudówkami dzisiaj jest wielkim konglomeratem różnych stylów architektonicznych. Zwiedzając ją trzeba koniecznie zajrzeć do słynnej kaplicy Zygmuntowskiej ze złotą kopułą, która uważana jest za arcydzieło renesansu włoskiego. Nie można również zapomnieć o Zamku Królewskim z krużgankami, a także o Smoczej Jamie. Jest to jaskinia, która według legendy zamieszkiwana była przez smoka wawelskiego.

Żydowski Kazimierz

   Kazimierz założony został przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku i był przez jakiś czas samodzielnym miastem. Po koniec XV wieku powstała tutaj dzielnica, którą zamieszkiwali Żydzi przeniesieni z Krakowa. Zbudowali tam synagogi, cmentarze i stworzyli niezwykłą kulturę, która sprawiła, że Kazimierz stał się intelektualną stolicą polskich Żydów. Od kilkunastu dzielnica ponownie odżyła i czuć w niej prawdziwy żydowski klimat. Powstały w niej liczne restauracje i hotele. Co roku odbywa się też tutaj Festiwal Kultury Żydowskiej, a ulica Szeroka i Plac Nowy stały się ważnymi miejscami spotkań towarzyskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj