Miasto Toruń kojarzące się głównie z Mikołajem Kopernikiem oraz z wypiekami słynnych pierników toruńskich, położone jest w województwie kujawsko – pomorskim, nad rzeką Wisłą. Liczy ponad 200 tysięcy mieszkańców i zajmuje obszar 115 m2. Miejsce podzielone na Stare i Nowe miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Co więc trzeba zobaczyć będąc w Toruniu? Bez wątpienia na uwagę zasługują takie historyczne zabytki, jak:

Staromiejski Ratusz usytuowany na Starym Rynku. Wybudowany jeszcze w XIV wieku , otoczony ogromnym dziedzińcem, z pięknymi muzealnymi wnętrzami zachowanymi do dnia dzisiejszego. Ratusz był niegdyś siedzibą najważniejszych władz miejskich, a w jego mury wkomponowano również wieżę, którą została podwyższona i ozdobiona blaszanym hełmem.

Muzeum Piernika – dziś nazywane żywym muzeum bo jego głównym zadaniem jest zaangażowanie turystów do własnoręcznego wypiekania słynnych pierników, w pomieszczeniach, z narzędziami i w takiej samej technice jakiej używano w XVI wieku, a wiedzą piekarniczą dzieli się mistrz piernikarski z czeladnikami i wiedźmą korzenną.

Zamek Krzyżacki – najwcześniejszy zamek zbudowany w XV wieku na planie podkowy, którego ruiny odbudowano dopiero w 1966 roku. Z zamkowego budynku głównego zachowały się parterowe mury, wieża Gdanisko z prowadzącym do niej gankiem, fosą i piwnice.

Krzywa Wieża – XIII wieczna, 15-to metrowa baszta obronna, o odchyleniu od pionu na ok. 1,5 m, skąd wywodzi się jej nazwa.

Dom Kopernika – kamienica w stylu gotyckim, która w XV wieku należała do Koperników i uznawana jest za miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika.

Toruń to jednak nie tylko historia, ale również wiele atrakcji turystyczno-krajoznawczo-rekreacyjnych, tak dla dorosłych jak i dla dzieci. Są to między innymi parki miejskie, dworskie i leśne. Ogród zoobotaniczny, nowoczesne planetarium czy różnego rodzaju aleje spacerowe, które można pokonywać z przewodnikami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj