Zakopane od wielu lat jest górską stolicą Polski. Zimą narty, latem górskie wędrówki, to zna chyba każdy. Liczne restauracje, bary są chętnie odwiedzane przez turystów. Jednak wielu turystów, którzy przyjeżdżają do tej miejscowości, nie wie o interesujących miejscach, które można tu obejrzeć.

Krótka historia

Ponoć prawa osadnicze nadał Zakopanemu sam Stefan Batory pod koniec XVI wieku. Ale dla turystów odkrył je w drugiej połowie XIX wieku Tytus Chałubiński. Szeroko propagował nie tylko jego piękno, ale i właściwości uzdrowiskowe. Zakopane szybko zyskało popularność, która zwiększyła się po wybudowaniu kolei. Przyjeżdżały tu znane osobistości i artyści. Miasto stało się centrum kulturalnym. Stanisław Witkiewicz rozpropagował specyficzny styl zakopiański, który stał się ikoną miasta i całego Podhala.

Co koniecznie trzeba zobaczyć

Zakopane ma wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Warto rozpocząć od starego kościółka i cmentarza zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. To wyjątkowo magiczne miejsce. Bramę cmentarza projektował wspomniany Witkiewicz, nagrobki to często prawdziwe dzieła sztuki, a spoczywają tu m.in. Stanisław Marusarz, Kornel Makuszyński, Tytus Chałubiński i wielu innych.

Obowiązkowo trzeba obejrzeć przykłady stylu zakopiańskiego, czyli wille: Koliba, Atma, Pod Jedlami. Ale w całym Zakopanem można znaleźć liczne przykłady tego pięknego stylu.

Muzea i galerie

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Muzeum Tatrzańskiego. To kwintesencja Tatr i Podhala. Potem obowiązkowa wizyta w Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego. Warto też zajrzeć do muzeum kompozytora Karola Szymanowskiego (willa Atma). Swoje muzea mają też literaci Kornel Makuszyński i Jan Kasprowicz (słynna Harenda).

Miłośnicy sztuk plastycznych muszą odwiedzić liczne galerie, na czele z galerią Władysława Hasiora oraz Antoniego Rząsy.

Jak widać, nawet w razie niepogody, w Zakopanem jest co robić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj