Pandemia koronawirusa, która towarzyszy nam od wielu miesięcy, zmusiła nas do zmiany dotychczasowych nawyków i nabrania nowych zwyczajów. Jednym z nich jest konieczność zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Do tego celu najlepiej służą maseczki. Po początkowym okresie deficytu maseczek jednorazowych nastąpił prawdziwy wysyp masek wielokrotnego użytku, najczęściej bawełnianych. Szybko pojawiło się też sporo wątpliwości, dotyczących między innymi tego, jak o nie dbać, aby wielokrotne ich używanie było bezpieczne i higieniczne. Czy maseczki należy prać, czy wystarczy wywietrzyć? A jeśli prać, to w jaki sposób i w jakiej temperaturze? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Dlaczego dezynfekcja maseczek jest taka ważna?

Maseczki w założeniu mają nas chronić przed bezpośrednim kontaktem z wirusem. Stanowią swego rodzaju barierę, na której zatrzymują się wszystkie krążące w powietrzu i potencjalnie groźne dla naszego zdrowia patogeny. Oznacza to, że ich zewnętrza część może stać się prawdziwym siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów. Z tego właśnie powodu powinniśmy nauczyć się nie tylko właściwego zdejmowania maseczki – aby zminimalizować kontakt dłoni z potencjalnie zakażoną powierzchnią, ale także skutecznej jej dezynfekcji.

Aby zrozumieć, dlaczego prawidłowe czyszczenie maseczki jest takie ważne, warto wiedzieć, że zgodnie z obecnymi ustaleniami – koronawirus może się na niej utrzymywać nawet przez tydzień. Jest to też odpowiedź na pytanie, dlaczego raz użytej maseczki nie powinniśmy zakładać ponownie, przed zastosowaniem na niej odpowiednich zabiegów higienicznych.

Pranie maseczek – zasady, których trzeba przestrzegać

Inną ważną informacją na temat koronawirusa jest fakt, że ginie on dopiero w 60 stopniach. Eksperci radzą więc, by zużyte maseczki bawełniane prać w takiej właśnie temperaturze i to przez minimum 30 minut. Dobrze przy tym ustawić specjalny program do bawełny, jeśli pralka taki posiada. Zdecydowanie odradza się pranie ręczne, które uważane jest za niewystarczające. Jeśli nie jesteś w posiadaniu sprawnej pralki, a domowy budżet uniemożliwia chwilowo zakupienie nowej, szybka pożyczka może przyjść z pomocą.

Trzeba także pamiętać, że maseczki bawełniane, które potencjalnie mogły mieć kontakt z koronawirusem, bezwzględnie należy prać oddzielnie. Po wypraniu i wysuszeniu warto je dodatkowo wyprasować, ustawiając temperaturę żelazka na 100-110 stopni. Jeśli brakuje ci dobrego żelazka, a przed jego kupnem powstrzymują cię niewystarczające środki finansowe, rozważ możliwości, jakie oferuje szybka pożyczka.

Inne sposoby czyszczenia maseczek

Pranie w minimum 60 stopniach uważane jest za najskuteczniejszą formę dezynfekcji maseczek bawełnianych. Warto jednak wiedzieć, że istnieją też inne sposoby. Jednym z nich jest wygotowanie we wrzącej wodzie. Maseczki włożone do czystego i szczelnie zakręconego słoika gotujemy przez około 30-40 minut. Kolejna metoda to umieszczenie maseczki na pół godziny w zamkniętym żaroodpornym naczyniu w piekarniku nagrzanym do 70 stopni.

Do dezynfekcji można też użyć preparatów w sprayu na bazie alkoholu. Po dokładnym spryskaniu maseczki należy pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia. Przydatny okazać się też może domowy sterylizator, używany często przez rodziców małych dzieci. Zakup takiego sterylizatora to jednorazowo nieco większy wydatek, w którego sfinansowaniu pomóc może szybka pożyczka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj