Miłośnicy turystyki górskiej i biwakowania na łonie natury często zastanawiają się, jak prać śpiwór i czy w ogóle da się to zrobić bezpiecznie. Pytanie jest o tyle zasadne, że śpiwór to jeden z najdroższych elementów outdoorowego wyposażenia, więc każdy robi, co może, aby posłużył mu jak najdłużej. Na szczęście spanie w namiocie nie musi się wiązać z towarzystwem nieprzyjemnych zapachów. Śpiwór można bezpiecznie wyprać w zaciszu własnego domu, stosując się do kilku prostych zasad, które znajdziesz poniżej.

1. Zastanawiasz się, jak prać śpiwór? Sprawdź na metce!

Przed praniem śpiwora warto dokładnie zapoznać się z wytycznymi na metce wszytej po jego wewnętrznej stronie. To właśnie na niej producenci umieszczają zalecenia, do których należy się bezwzględnie stosować podczas wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli pojawią się najmniejsze wątpliwości odnośnie do znaczenia któregoś z symboli na metce, warto poszukać jego opisu w internecie. Niewłaściwe pranie lub suszenie może spowodować, że śpiwór straci swoje właściwości termoizolacyjne, więc nie polecamy ryzykować w tej kwestii!

Poniżej opisujemy ogólne zasady dotyczące prania i suszenia śpiworów, które sprawdzają się w przypadku większości modeli dostępnych na rynku. Jeśli różnią się one od zaleceń na metce, zmodyfikuj poszczególne kroki zgodnie z wytycznymi producenta.

2. Zacznij od przygotowaniu śpiwora i pralki

Zacznij od ustawienia pustej pralki na pełny cykl prania, aby wypłukać z jej wnętrza pozostałości stosowanych na co dzień detergentów. Dla naturalnego puchu i tkanin, jakie są przy nim stosowane, szczególnie groźne są płyny do płukania tkanin oraz odplamiacze. Następnie sięgnij po mokrą gąbkę lub ścierkę i za jej pomocą usuń większe zabrudzenia widoczne na materiale. Po zapięciu wszystkich zamków, rzepów i zatrzasków oraz przewróceniu na lewą stronę, śpiwór z wypełnieniem syntetycznym możesz już włożyć do pralki. Ten ocieplony naturalny puchem warto wcześniej namoczyć, najlepiej w pokrowcu, a dopiero potem, już bez pokrowca, wrzucić do bębna. W ten sposób zwiększysz wagę śpiwora i „oszukasz” pralkę, aby podczas prania wykorzystała więcej wody. Możesz też dorzucić do prania mokry ręcznik.

3. Wybierz odpowiedni detergent

Podobnie jak w przypadku odzieży outdoorowej, do prania śpiwora najbezpieczniej wykorzystywać specjalistyczne detergenty dopasowane do rodzaju ocieplenia. Są one powszechnie dostępne w sklepach turystycznych – najpopularniejsze marki na naszym rynku to Nikwax i Granger’s. W ich ofercie znajdują się środki do prania puchu naturalnego i syntetycznego.

4. Ustaw właściwy program prania

Odpowiednio przygotowany śpiwór wraz z detergentem znajduje się już w pralce, więc pozostaje kwestia wyboru odpowiedniego programu. Idealnie sprawdzi się ten stosowany do prania tkanin delikatnych, np. wełny, z temperaturą 30 i wirowaniem na minimalnych obrotach. Warto również wybrać opcję dodatkowego płukania, aby pozbyć się resztek stosowanego detergentu.

5. Postaw na odpowiednie suszenie

Mokry śpiwór nie powinien długo leżeć w pralce, więc po zakończeniu cyklu prania od razu przejdź do suszenia. W tym celu najwygodniej jest wykorzystać suszarkę bębnową, którą należy ustawić na długi program o niskiej temperaturze.

W przypadku suszarki tradycyjnej cały proces jest niestety nieco bardziej czasochłonny. Aby uniknąć zbicia ociepliny, śpiwór rozkładamy płasko (nie wieszamy!) na suszarce ustawionej w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. W pogodny, wietrzny dzień można ją wystawić na zewnątrz, ale koniecznie do cienia – tkaniny syntetyczne źle reagują na promieniowanie UV. Podczas suszenia co kilka godzin obracamy śpiwór na drugą stronę. W przypadku wypełnienia z naturalnego puchu, gdy już mamy pewność, że ocieplenie jest suche, dodatkowo uklepujemy je kawałek po kawałku dłońmi, aby nie doszło do zbryleń. Warto pamiętać, że wilgoć bardzo długo utrzymuje się w ocieplinie. Gdy śpiwór wydaje się suchy, pozwalamy mu schnąć jeszcze przez tyle czasu, ile upłynęło od wyjęcia z pralki.

Nadeszła wiosna, czyli idealny moment na planowanie kolejnej przygody i zakup nowego śpiwora. Na pajaksport.pl znajdziesz najwyższej jakości modele wypełnione naturalnym puchem, które zapewnią Ci komfort cieplny w każdych warunkach!

Źródło zdjęć: shutterstock.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj